2022. 03. 02. 00:00:00
Egyesek szerint az élezés, fenés mestersége könnyen elsajátítható, míg mások úgy gondolják, hogy ez a tevékenység ez bizonyos szintű képzettséget igényel. Igazából mindkettő állításban rejlik némi igazság, attól függ, hogy honnan közelítjük meg a dolgokat. Mindez nagyban függ az eszközök típusától is. A lapos fenőacél használata sokakat foglalkoztat. Kinek való? Hogyan alkalmazzuk? Milyet válasszunk?
A következő pár sorban most ezen kérdésekre kaphatsz választ. Tarts velem és derítsük ki, hogy passzol-e hozzád ez a kiegészítő!
Mit kell tudni a fenőacélokról?
Késeink épségét csak úgy őrizhetjük meg, ha rendszeresen időt szánunk a karbantartásukra. Ebben különböző kellékek lesznek a segítségünkre. Vágóeszközöket értékesítő webáruházunk kínálatában sokféle élezőeszközt megtalálsz. Ilyen például a fenőacél is.
A fenőacél esetében érvényes a tanács, miszerint olyan személyre kell bízni az élezést, akinek van némi tapasztalata már a területen. Miért? Azért, mert ez nem egy olyan alap háztartási kiegészítő, amelyet csak úgy leemelünk a polcról. Fontos, hogy eltaláljuk a megfelelő szöget és ráérezzünk a tökéletes kézmozdulatra. Ellenkező esetben akár még nagyobb kárt is okozhatunk.
Lényeges még az is, hogy jól osszuk be az energiánkat, mivel nem a nagy erőbefektetés a lényeg, hanem az, hogy a kés súlyának megfelelő mértékű erőt fejtsünk ki. Ha háttal előre mozgatjuk az acélt, így nem kap majd az bele az élbe sem.
Kinek nem ajánlott a fenőacél?
A fentebb leírtaknak köszönhetően már bizonyára te is sejted, hogy a fenőacél nem egy olyan eszköz, amelyet bárki forgathat. Meglehet, hogy vannak olyan szakmák, amelyek minden egyes nap megkövetelik az éles munkaeszközöket. Ilyen lehet a hentes vagy a szakács élete is. Otthon a konyhában azonban nem biztos, hogy a fenőacéllal kellene kezdenünk az élezést. Karbantartó eszközeink között bizonyára te is megtalálod a hozzád és az “élezési szintedhez” illő darabokat!
Amennyiben már rendelkezel fenőacéllal, akkor ezek állapotát is ellenőrizd időnként! Ha éppen nem használod azokat, ajánlott védőborítással együtt tárolni őket, és a tisztításukról se feledkezz meg!
Most pedig ismerkedjünk meg a fenőacélok fajtáival!
Milyen fenőacél típusok vannak?
Megkülönböztethetünk kerek, ovális és lapos fenőacélt. Akadnak műanyag és fanyéllel ellátott darabok egyaránt. Ezeknek a hossza többnyire 23-31 cm között mozog. Többféle árkategóriában is válogathatsz, a prémium csoportot a gyémánt fenőacélok testesítik meg.
A termékek mellé általában akasztógyűrű és ujjvédő is jár, amelyekkel megakadályozhatjuk az esetleges baleseteket.
Mire jó a lapos fenőacél?
Ez az erősen lapított darab eltér a hagyományos, félköríves változatoktól és éppen ennek köszönhető, hogy a kés éle szépen felfekszik az acélra. Egy minőségi, lapos fenőacéllal egyhamar elvégzed a dolgod, és elég néhány húzás ahhoz, hogy különlegesen éles késeket hozz létre. Ergonomikus, kiegyensúlyozott kialakítása biztosítja a hatékony munkavégzést.
Jól hasznosítható, igazán tartós és ellenálló fenőeszköz, amely akár évtizedek múltán is támogatja tevékenységeinket. Ha szeretnél egy ilyen lenyűgöző darabot, akkor érdemes szétnézned a Dick, az NN-Knives az Opinel és a Morakniv márka termékei között!
Remélem, hogy egy kicsit segíthettem neked eligazodni a fenőacélok útvesztőjében, és most már könnyebb lesz számodra a döntés!